powrót

4 listopada 2003 16:40

Ofiara Millera



4 kadencja, 56 posiedzenie, 2 dzień (11.09.2003)

15 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.

Prezes Rady Ministrów Leszek Miller:

  (...)  Natomiast w naszej trudnej europejskiej historii przesiedleniami było objętych wiele narodów. Jeśli mówimy o europeizacji tego problemu, to z taką oto refleksją, że jeśli już takie centrum miałoby powstawać, to w żadnym wypadku nie mogłoby ono dotyczyć pamięci jednego narodu, zwłaszcza tego, który rozpętał II wojnę światową, ale powinno upamiętniać losy wielu europejskich narodów, które stały się przedmiotem różnej presji, zbrodni i przesiedleń. (...)




Mój komentarz

Mamy przekaz podprogowy: problemu , pamięci i apel do świadomości: który rozpętał II-gą wojnę światową. Dwa słowa niebieskie, akcentowane, są podwójnym, więc alarmującym sygnałem dla podświadomości. Słowo zielone (wraz z zajbliższymi) apeluje do świadomości.

Świadomość ma utrudniony dostęp do pamięci dwóch pierwszych słów ( porównaj Długosz 'Bez szansy' i wypowiedzi L.Millera w tym samym dziale 'Polska - co mówili politycy'). Powiązanie zaistniało lecz trudno je zweryfikować.

Zostaje podpowiedziane wprost do umysłu zdanie: ' problem pamięci (tego), który rozpętał II wojnę światową '. Ofierze przekazu podprogowego wskazane zostają jako problem pamięć i pamiętanie ( wniosek ? - lepiej nie pamiętać) Ofiara tej podpowiedzi wcześniej padła ofiarą tych , którzy rozpętali II-gą wojnę światową.


Pr5/ At4 Nie ma wolności człowiek postępować z drugim tak, że planując pułapkę proponuje transakcję jawnie, 'na rynku', usypiając tym czujność ofiary,



Pod pozorem przekazywania informacji słuchacze zostali wciągnięci w pułapkę przekazu podprogowego.

powrót